40 år er ingen hindring for godt tempo

Profil af en klub under Motorhistorisk Samråd – MG Car Club Denmark

2013 bliver et travlt år, for en af landets helt store mærkebilklubber. I anledning af fyrre året for deres stiftelse i 1973, er der lagt i kakkelovnen til det helt store gilde, med gæster fra nær og fjern.

MG Car Club Denmark har syv regioner fordelt ud over Jylland og Fyn, med godt 1500 medlemmer i alt, hvor der tilbydes en lang række af sociale arrangementer. Regionerne har især stor succes med de såkaldte “Pub-møder”, der trods navnet ikke har meget til fælles med det englænderne forstår ved en Pub. “Det kan dog hænde at vi deler en enkelt øl” siger klubbens formand Ole Aaen “Men det handler om at vi skal ud og hilse på medlemmerne, ud i deres garager og se hvad de har gang i der ude” fortæller han

Uden at nedsætte kadencen en tøddel, fortsætter Ole telefonsamtalen, hvor han fortæller om deres køreture, og om deres klubmesterskab der foregår som et tulipanløb med indlagte sjove opgaver, der kan trække såvel på balanceevnerne, som de kreative kredsløb.

MG Car Club Denmark har også mange medlemmer som er aktive i historisk motorsport. MG Sport hedder den afdeling af klubben, der er medlem af Dansk Automobil Sports Union. Dette tiltag er meget populært for især den lidt yngre del af MG fanskaren.

Ole Aaen har siddet de seneste fire år som formand for klubben, men meldte sig ind allerede i 1976. En kortere periode dømte børn, hus og karriere ham ude, men nu er der fuld fart på, og ikke mindst smittende glæde ved, sin hobby.

Han glæder sig til næste år, hvor MGCC sammen med Vingsted Centret i Vejle har lagt sig i selen for at kunne tilbyde de langvejs gæster en hel uges ferie kun med fokus på MG’ere. De første tre dage i ugen, arrangerer regionerne småture og forskellig indslag beretter han. Medens weekenden kommer til at gå med både lidt sjov med bilen og med de andre entusiaster, blandt andet manøvreprøver, og en spændende Concour de charme. “Højdepunktet bliver på Himmelbjerget” fortæller Ole så man både kan se sommersolen og høre lærken gennem telefonen “Der oppe skal vi skåle i Champagne for klubbens 40 år”

Mon ikke det bliver en rigtig god sommer for MG Car Club Denmark, de skal i hvert fald have et “god speed” her fra.

Tjek også www.mgcc.dk

SENESTE NYHEDER

Hvornår må jeg køre veteran?
Hvornår må jeg køre veteran?
Vi vil i denne artikel se lidt nærmere på hvilke regler der typisk gælder for brugen af veterankøretøjer, og dermed ...
Læs Mere
Import og godkendelse er under forandring
Import og godkendelse er under forandring
I de her dage der arbejdes der i Færdselsstyrelsen og Transportministeriet på en større ændring af reglerne ved import og ...
Læs Mere
Historiske køretøjer, sådan som de også kan være
Historiske køretøjer, sådan som de også kan være
Billeder fortæller ofte en bedre historie i sig selv end lange forklaringer. Vi har derfor her samlet en række billedlige ...
Læs Mere
Hvorfor skulle Originalitetskravet afskaffes?
Hvorfor skulle Originalitetskravet afskaffes?
Herunder følger historien om et lille stykke lovgivning: En flig af en lovbestemmelse, og en afgiftsreform for mere end 30 ...
Læs Mere
Vidtrækkende konsekvenser ønskes
Vidtrækkende konsekvenser ønskes
På dette link kan du hente en pdf-version af vores høringssvar, hvor vi på 4 tætskrevne sider, både roser, men ...
Læs Mere