På kanten af en stor træf weekend

Denne tredje weekend i maj tyder til at blive en af de helt store med masser af gamle køretøjer på vejene alle steder. Det er dog primært jyderne der har travlt i den kommende weekend der blandt andet byder på det traditionsrige løb fra Gråsten til Flensborg, et Ford jubilæumstræf ved Schackenborg og et GM træf på Lundø ved Viborg. 

Oldtimerløbet i Gråsten har været afholdt siden 1991, og hvert år er der proppet med tilskuere og deltagere. “Der er ca 700 tilmeldte køretøjer” fortæller arrangør Kaj Hattens fra Lions Club Broager – Gråsten “Der til kommer som regel yderligere 2-300 hundrede stykker på dagen, men det er afhængig af vejret som jo i år ikke ser for godt ud her i det sønderjyske” fortsætter han.

I år har man arrangeret med den landskendte entertainer Thomas Eje, til at affyre startskuddet på Ringriderpladsen i Gråsten . Sidste år var det Asger Reher, kendt fra Ørkenens sønner, der førte startpistolen. I år vil han dog hellere køre med i løbet, og han har taget otte af sine Cobra venner med. Fortæller Kaj Hattens. 

 

Nærmest rundt om hjørnet, nærmere bestemt på Schackenborg, der mødes vennerne i Ford Classic Club Danmark med formand Paul Andy i spidsen. Ford Classic Club DK er startet i 1993, så dette sommertræf er et jubilæum, i anledningen af de 20 år. Det har givet en massiv tilmelding med 70 biler og ca. 150 personer, den største i klubbens historie. Ford Classic Club DK har Hans Kongelige Højhed Prins Joachim som æresmedlem, Fordog træffet vil inkludere et besøg hos æresmedlemmet.  Det er kl. 14 på P-pladsen foran Schackenborg Slotskro at der lines op og der er mulighed for at se bilerne, fortæller klubbens formand gennem de seneste 17 år Paul Andy. Med kongeligt besøg og festivitas der skal der nok blive livligt i det nabolag.

TarokDem der er fans af General Motors de holder sig klogelig på god afstand af Sønderjylland den weekend. På Lundø mellem Skive og Viborg der er fred og ingen fare den her weekend, der er der kaldt til GM træf af Vauxhall-Bedford klub Danmark i samarbejde med den lokale klub Krumtapperne. GM træffet på Lundø bliver lidt specielt i år, da man i forbindelse med det her træf også skal deltage i en filmoptagelse. Mange af de deltagende biler og deres ejere, skal være statister i den nye film der er ved at blive optaget om travhesten Tarok.

SENESTE NYHEDER

Information om Det Motorhistoriske Årsmøde 2023
Information om Det Motorhistoriske Årsmøde 2023
Alle klubber optaget i Motorhistorisk Samråd er nu inviteret til årsmøde, generalforsamling, og en spændende generel orientering, om de aktuelle ...
Kandidater til Årsmøde 2023
Kandidater til Årsmøde 2023
Opstillede kandidater til Det Motorhistoriske Årsmøde 2023 der afholdes i Middelfart den 25. november 2023 ...
Det er ikke så tit man møder veterankøretøjer i den daglige trafik. Det hænger sammen med at de kun må bruges lejlighedsvis. Det kan man dog selv nemt ændre på
Veterankørsel – Dit nemme valg
Du kan selv nemt ændre på registreringen til veterankørsel i Motorregisteret (DMR), det kan dog have betydning for lejlighedsvis kørsel, ...
Hvornår må jeg køre veteran?
Hvornår må jeg køre veteran?
Vi vil i denne artikel se lidt nærmere på hvilke regler der typisk gælder for brugen af veterankøretøjer, og dermed ...
Import og godkendelse er under forandring
Import og godkendelse er under forandring
I de her dage der arbejdes der i Færdselsstyrelsen og Transportministeriet på en større ændring af reglerne ved import og ...